DenizliEge bölgesi turistik yerler

Denizli’den Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Denizli’den Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Denizli’den Pamukkale’ye gitmek için iki seçenek bulunmaktadır,bunlardan birincisi Pamakkale-Karahayıt dolmuşları, ikincisi ise 230 numaralı Denizli belediyesi otobüsleridir.Pamukkale-Karahayıt dolmuşları otogardan kalkmaktadır. Pamukkale’ye giden belediye otobüsleri ise Denizli valiliğinin önünden kalkmaktadır. Pamukkale münübüs fiyatı 24 lira, otobüs fiyatı ise Denizli kartı olanlar için 10 lira 75 kuruştur. Denizli kartı olmayanlar için 2,3,4 ve 5 binişlik kartlar satılmaktadır. Bunlaerın fiyatları sırası ile 45,55,65,75 liradır. Belediye otobüs kalkış yerleri ve saatleri;(Saatlerin güncelleme tarihi çizelgede yazmaktadır.)

Pamukkale belediye otobüs saatleri

Hafta içi pamukkaleye 7 sefer düzenlenmekte, hafta sonu ise 5 sefer düzenlenmektedir. Pamukkale minibüs fiyatları 24 lira, otobüs bilet fiyatı ise 10 lira 75 kuruştur. Otobüslere Denizli kart ile binilmektedir. Eğer Denizli kartınız yoksa 2 binişlik 3 binişlik.. kartlar alabilirsiniz tabi onlarda biniş fiyatı farklılık göstermektedir.

(1 haziran 2024 tarihli fiyatlar)

– 2 BİNİŞLİK KULLAN AT KART : 45 TL
  – 3 BİNİŞLİK KULLAN AT KART : 55 TL
  – 4 BİNİŞLİK KULLAN AT KART : 65 TL
  – 5 BİNİŞLİK KULLAN AT KART : 75 TL

Denizli kart almak isterseniz Denizli kart fiyatı ise 40 liradır. İstediğiniz kadar bakiye yükleyebilirsiniz.

230 Valilik-Pamukkale otobüs durakları

VALİLİK-(KAYALIK CADDESİ-ÇINAR)OTOGAR-ÜÇGEN
KVŞ-ZEYBEK KAVŞAĞI-ORHAN ABALIOĞLU
E.M.LİSESİ-ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ-
HUZUREVİ-KORUCUK-KÜÇÜKDERE-YENİKÖY-
PAMUKKALE

Son Güncelleme Tarihi: 08.05.2024


Pamukkale Travertenleri: Doğanın Büyüleyici Sanatı

Türkiye’nin batısında, Denizli ilinin sıcak kucaklamasında yer alan Pamukkale, adeta doğanın bir sanat eseri gibi göz kamaştırır. Buranın en çarpıcı özelliği, beyaz basamaklı yapılarıyla ünlü travertenleridir.

Traverten nedir diye merak edenler için kısaca açıklayalım: Bu beyaz, basamaklı yapılar, kireçtaşı kayalarının yıllar içinde yer altı sularının yüzeye çıkması sonucu oluşur. Suyun içindeki kalsiyum karbonatın birikmesiyle oluşan bu doğa harikası, Pamukkale’ye eşsiz bir görünüm kazandırır.

Pamukkale travertenleri sadece doğal bir güzellik değil, aynı zamanda tarih ve kültür açısından da zengindir. Antik Hierapolis kenti, bu muhteşem doğal oluşumların yanında yer alır ve Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir kaplıca merkezi olarak kullanılmıştır.

Bugün, Pamukkale sadece doğal güzellikleriyle değil, ziyaretçilere sunduğu aktivitelerle de ünlüdür. Ziyaretçiler, travertenler üzerinde yürüyüş yapabilir, termal havuzlarda dinlenebilir ve antik kentin tarihini keşfedebilirler.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Pamukkale, Türkiye’nin en önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir. Hem göz alıcı güzelliği hem de zengin tarihi mirasıyla, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunar.

Pamukkale, doğanın insan eliyle yaratılan herhangi bir eserle boy ölçüşebilecek güzellikte bir doğa harikasıdır. Siz de bu eşsiz güzelliği keşfetmek için bir sonraki seyahatinizi planlayın ve doğanın büyüsüne kapılın!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir